Menu Zamknij

LaTeX książka kucharska

Okładka książki LaTeX książka kucharskaMarcin Borkowski, Bartłomiej Przybylski

Masz przed sobą, drogi Czytelniku, książkę dotyczącą oprogramowania, które z roku na rok zdobywa coraz większą rzeszę użytkowników. System LaTeX, bo o nim mowa, może być wykorzystywany do tworzenia wszelkiego rodzaju publikacji elektronicznych i drukowanych, od klasycznych dokumentów, przez prezentacje multimedialne, a na posterach skończywszy.  Książka ta dotyczy jednak pierwszego z zastosowań, czyli tworzenia klasycznych dokumentów – niezależnie, czy mamy przez to na myśli krótkie teksty pisane prozą, czy też skomplikowane publikacje matematyczne. (…)
Wierzymy, że ta książka stanie się zachętą do korzystania z LaTeXa dla tych, którzy dotąd się na to nie zdecydowali, oraz kompendium przydatnych wskazówek dla tych, którzy LaTeXa mieli okazję już poznać.
(fragment Wstępu do książki “LaTeX. Książka kucharska”)

Recenzja

Jako współautor – wraz z dr Wojciechem Myszką – jednego z pierwszych podręczników o LaTeXu wydanych po polsku (1992), zawsze z radością czytam każdą książkę na ten temat. Powody: LaTeX to nie tylko alternatywa dla znanych producentów znanych procesorów tekstu, ale – przede wszystkim – język współczesnej nauki – albo skromniej – język współczesnych nauk ścisłych, nauk technicznych i sporej części nauk o życiu.

Tę książkę przeczytałem ze szczególną sympatią, gdyż:
1) umocniła moją wiarę w to, że i w młodszych pokoleniach znajdą się osoby gotowe podzielić się swoją – już profesjonalną – wiedzą z innymi,
2) bardzo mi odpowiada styl pisania, którzy Autorzy wybrali – tę drugą tezę postaram się uzasadnić poniżej.

Część “Receptury” stanowi główną część książki. To właściwe podejście. LaTeX to narzędzie, które powinno strukturalizować nasze myślenie o danym problemie. Nie wiesz jak daną myśl wyrazić krótko, dosadnie i zrozumiale? Poszukaj w Części II “Przepisów kucharskich”.

Oprócz wyliczeń, tworzenia spisów treści i tabel, można tutaj znaleźć nieco trudniejsze zagadnienia włączania grafiki, kolorów i wzorów matematycznych. Ponadto, w książce tej można znaleźć aktualną wersję rozwiązania problemu “LaTeX a sprawa polska”, czyli kodowania znaków diakrytycznych i przenoszenia wyrazów.

Moja rada – zainstalować na pulpicie komputera skrót do tej książki.

Ewaryst Rafajłowicz
 

Zezwala się na korzystanie z utworu “LaTeX. Książka kucharska” oraz z dodatków stanowiących jego integralną część na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użytek niekomercyjny-Na tych samych warunkach 3.0 (znanej również jako CC-BY-NC-SA), dostępnej pod adresem http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/ lub innej wersji językowej tej licencji lub którejkolwiek późniejszej wersji tej licencji, opublikowanej przez organizację Creative Commons.

Załącznik Size
LaTeX książka kucharska (latex-ksiazka-kucharska.pdf) 1.92 MB
Dodatek C (latex-ksiazka-kucharska-srodowisko-pracy.pdf) 2.68 MB
Archiwum z przykładami (latex-ksiazka-kucharska.zip) 1.38 MB